Uwielbiam książki uważam, że z każdej można się czegoś nauczyć, nawet jeśli będzie to tylko jedno zdanie i nie ma znaczenia czy czytasz krym...

13 Komentarzy
Uwielbiam książki uważam, że z każdej można się czegoś nauczyć, nawet jeśli będzie to tylko jedno zdanie i nie ma znaczenia czy czytasz kryminał czy naszpikowaną badaniami naukowymi lekturę.

Ostatnio przeczytałam książkę pt. "Cztery umowy" autorstwa D.M.Ruiz'a i chcę się z Tobą podzielić wnioskami i przemyśleniami, które do teraz nie mogą opuścić mojej głowy :)

Autor wskazuje na umowy, jakie należy zawrzeć z samym sobą, aby lepiej nam się żyło i aby lepiej móc wykorzystać swoją obecność na świecie.

A zatem poniżej znajdziesz podsumowanie tytułowych czterech umów.

1) Szanuj swoje słowo

Bądź uczciwy w tym co mówisz, ponieważ słowa mają ogromną moc - mogą albo budować albo niszczyć.

Mów tylko to co naprawdę myślisz i czujesz, tylko to w co naprawdę wierzysz. Wtedy poczujesz się spokojną i wolną osobą.

2) Nie bierz niczego do siebie

Ponoć branie do siebie wszystkiego co mówią inni to przejaw najwyższego egoizmu - dlaczego? Ponieważ w takim wypadku zakładamy, że wszystko co się dzieje, dzieje się z naszego powodu - zabawne, nigdy o tym nie myślałam w ten sposób, a muszę przyznać, że przekonało mnie takie wytłuaczenie :)

Ludzie patrzą na życie przez ich świat, przez ich rzeczywistość dlatego nie uzależniaj swojego samopoczucia i zdania na swój temat od opinii innych osób.

Zaufaj sobie. Wiesz jaki jesteś i nie potrzebujesz potwierdzania tego w słowach czy czynach innych. 

W momencie, gdy przestaniesz zwracać uwagę na to co myślą o Tobie inni poczujesz się naprawdę wolny, będziesz silną i szczęśliwą osobą bo poczucie Twojej wartości będzie wypływało z tego co Ty uważasz na swój temat.

3) Nie zakładaj niczego z góry

Jesteśmy zaprogramowani tak, że musimy tłumaczyć sobie zaistniałą sytuację, wyjaśniać i uzasadniać. Nie ma znaczenia, czy odpowiedź jest prawidłowa, po prostu już samo poczynienie pewnego założenia sprawia, że czujemy się lepiej i bezpieczniej, nawet gdy tak do końca nie rozumiemy tego co się w okół nas dzieje.

Z reguły założenia te wynikają z naszych osobistych doświadczeń a gdy wychodzi, że kompletnie nie pasują do tego co się wydarzyło czujemy się niezrozumiani i skrzywdzeni, a prawda jest taka, że widzimy i słyszymy tylko to co chcemy. 

Dlatego, jeśli chcemy się lepiej porozumiewać z innymi musimy zacząć być odważni i pytać. Za każdym razem dopytywać, jeśli trzeba. 

Dzięki takiemu podejściu unikniemy nieporozumień i rozczarowań, niepotrzebnych smutków i dramatów.

4) Rób wszystko najlepiej jak potrafisz


"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali." JP II

W każdych okolicznościach daj z siebie tyle na ile Cię stać w danym momencie. Zrób tyle ile możesz, nawet jeśli nie możesz zrobić tyle ile zrobił ktoś inny - nie porównuj się (!).

Pamiętaj też, że "tyle ile możesz" nie zawsze oznacza tyle samo. Wszystko się zmienia, my też się zmieniamy i mamy różne dni z różnym poziomem energii. 

Jeśli będziesz uczciwy wobec siebie samego unikniesz poczucia winy, żalu i wyrzutów sumienia. Tylko Ty wiesz, czy robisz czy udajesz, że robisz. Najważniejsze to po prostu zacząć działać. 

Możesz mieć w głowie mnóstwo różnych pomysłów, ale to co Cię wyróżni to ruszenie z miejsca. Bezczynność oznacza odrzucenie i niewykorzystanie własnego życia i własnego potencjału.

Ze wszystkich sił zawalcz o to aby działanie stało się Twoim nawykiem. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się życiem i wykorzystać to, że tutaj jesteś :)


Jakie jest Twoje zdanie na temat w ogóle poczynania pewnych umów z samym sobą? Stosujesz? Co jeszcze według Ciebie należało by dodać? Napisz w komentarzu :)


Podobne wpisy

13 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsza część to pradawne opowiastki, ale później już jest konkret :) Generalnie książka bardzo krótka, ale treściwa.

   Usuń
 2. Zdecydowanie muszę zdobyć i przeczutać tę książkę. A zasady bardzo prawdziwe- realne do wdrożenia w życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, książkę dość szybko się czyta :)

   Usuń
 3. Zdecydowanie cenne rady, sama prawda. Chętnie kiedyś tę książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę tę książkę przeczytać! Czytałam "Ścieżkę miłości" i bardzo polecam, bo opiera się o tezę, że przede wszystkim trzeba kochać siebie, a tę tezę namiętnie głoszę zawsze i wszędzie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo super, dziękuję za polecony tytuł z miłą chęcią dodam ją do listy książek do przeczytania w tym roku :) Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 5. Brzmi obiecująco :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj Kochana! Ja już mam tyle książek w zanadrzu do przeczytania :) Dopisuję tą także do listy. Uwielbiam książki, które zmuszają do refleksji nad życiem :) Uważam, że mamy jedno więc trzeba z niego brać jak najwięcej i żyć po swojemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, mam podobne podejście! trzymam kciuki za znalezienie czasu na przeczytanie wszystkiego czego tylko byś chciała ;)

   Usuń
 7. Bardzo ciekawa książka! Nie czytałam niestety, ale już czuję jej smak i charakter po Twojej recenzji :-) Uwielbiam lektury rozwojowe, które mogą zmienić nasze życie. Tak zadzieje się oczywiście tylko wtedy, jeśli my tego chcemy i coś w tym kierunku zrobimy.

  OdpowiedzUsuń