Każdy człowiek dąży do zaspokojenia swoich podstawowych wartości, jedną z nich jest oczywiście zaspokojenie głodu i aby tego dokonać podświ...

10 Komentarzy
Każdy człowiek dąży do zaspokojenia swoich podstawowych wartości, jedną z nich jest oczywiście zaspokojenie głodu i aby tego dokonać podświadomie poszukujemy jak największej objętościowo porcji pożywienia.W wielu dziedzinach mamy specjalistów, którzy badają, jak różne czynniki oddziaływują na zachowanie ludzkie tak też nic dziwnego, że i w dietetyce zostało przebadanych i sprawdzonych kilka teorii.

Warto zdać sobie sprawę z "magii iluzji" w codziennym życiu i jeśli możemy to wykorzystać ją dla siebie na plus :)

A zatem, zaczniemy od tego jak potrafi na nas zadziałać sposób podawania potraw i jak to się przekłada na wielkość ich spożycia :)

Czy te dwa koła są Waszym zdaniem jednakowe, czy może różnią się wielkością? 

Rycina iluzja Delboeuf'a

Już w 1865 r. zauważono, że dwa identyczne koła są postrzegane przez ludzkie oko jako różne, w momencie gdy otoczone są okręgami o różnych wielkościach. Ciekawe, prawda? A zatem, koło które jest otoczone mniejszym okręgiem wydaje się nam być znacznie większe.

Złudzenie optyczne polega na ocenianiu wielkości obiektu przez porównanie go z otoczeniem, w jakim się znajduje.

Zaobserwujcie u siebie, czy macie tendencję do nakładania mniejszych porcji na małe talerze i większych porcji na duże talerze, aby na przykład wypełnić wolną przestrzeń i żeby nie wyglądało tak jakoś mało? ;)

A może zwróciliście uwagę, że często w restauracji potrawy podawane są na dużych wręcz ogromnych talerzach, a porcja wydaje się Wam jakaś mikroskopijna? Normalnie zjedlibyście taką samą ilość i czuli się najedzeni a z takim przekonaniem czujecie niedosyt i na dokładkę zamawiacie deser?

Dodatkowo udowodniono, że kolor również ma znaczenie na ilość spożywanego pokarmu

Jeśli chcemy aby porcja wydawała nam się większa należy ją nałożyć na talerz w kontrastowym kolorze - im większy kontrast tym średnio o 20% mniej jedzenia położymy na naczyniu.

I tutaj najlepszy okazuje się talerz w kolorze... niebieskim :) dlaczego? chyba dlatego, że  w sumie niebieskiego jedzenia w codziennych produktach spotykamy bardzo mało, albo może nawet wcale, więc nie da się nie zauważyć różnicy.

Istotny jest też kontrast między zastawą a kolorem blatu czy obrusa. Jeśli talerz postawimy na stole o podobnym kolorze będzie to powodowało zmniejszenie wielkości spożytej porcji - uwaga nawet o 10%!

Jak zatem działać i wykorzystać tę wiedzę?

Jeśli chcemy zjeść mniej wybierajmy talerze w kolorze o dużym kontraście w stosunku do koloru potrawy, którą będziemy spożywać - jeśli nie mamy kolorowej zastawy wypróbujmy sposób z białą w połączeniu z białym blatem lub obrusem. 

W stołówkach, gdzie sami nakładamy sobie jedzenie wybierajmy mniejszy talerz w kolorze podobnym do blatów stolików.

Przy małych niejadkach, jeśli chcemy aby spożywały np. więcej zielonych warzyw połóżmy je na talerzu w kolorze zielonym. 

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie ta tematyka wydaje się być ogromnie ciekawa -bo wydawać by się mogło, że to ile zjemy zależy od nas samych ;) a teraz gdy pójdę np. na obiad do restauracji na pewno włączy mi się tryb uważności aby nie dać się zmanipulować i zyskać ekstra kalorie :)Podobne wpisy

10 komentarzy:

 1. wow! jestem w szoku - nie miałam o tym NIEBIESKIEGO (żeby było niepoprawnie, ale tematycznie do postu) pojęcia :D Śmiesznie jak nasz mózg można łatwo oszukać :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Z moich doświadczeń - im większy talerz tym większa porcja :) Ale z kolorem jeszcze nie esksperymentowałam, więc czas na niebiskie talerz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Magię wielkości talerza znam od dawna, ale pierwszy raz u Ciebie przeczytałem, że także kolor ma znaczenie w tym psychologicznym zagraniu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, cieszę się, że post był dla Ciebie wartościowy :)

   Usuń
 4. O wielkości talerza wiedziałam, ale o niebieskim nie. Będę musiała przeprowadzić eksperyment :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że odkryłaś coś nowego, jestem ciekawa wniosków z eksperymentu! ;)

   Usuń